ارتودنسی چیست ؟

ارتودنسی یک روش درمانی دندان پزشکی است که در کیلینک دندانپزشکی اصفهان برای بیمارانی استفاده میشود که مشکلات کوچک و یا بزرگ بودن فک را دارند و یا طرز قرار گرفتن دندان هایشان نا مناسب است. بنابراین به افرادی که با این مشکلات مواجه هستند با استفاده از روش درمانی ارتودنسی ،  ظاهر دندانها و ارتوپدی فک و صورت پیشنهاد میشود.

همه آنچه که قبل از ارتودنسی باید بدانید.

برای انجام ارتودنسی فقط دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی میتواند نظر دهد که شخص نیاز به ارتودنسی دارد یا نه. دکتر با استفاده از مبناها و ابزار هایی که دارد و معاینه دندان ها و فک ،تشخیص میدهد که فرد نیاز به ارتودنسی دارد.

در زمان ارتودنسی مهم ترین نکته که باید بدانید غذاهایی است که مصرف میکنید.که دندانپزشکی اصفهان حتما برای شما برنامه ای طرح ریزی میکند و متذکر میشود که چه برنامه غذایی داشته باشید.مثلا اینکه غذاهای سفت و سخت نباید در زمانی که براکت ها در دهانتان است بخورید .زیرا هیچ براکتی در مقابل فشار ناشی از جویدن غذای نامناسب دوام نمی آورد و میشکند.

سوالات متداول در مورد ارتودنسی:

چه سنی مناسب انجام ارتودنسی است؟

انجام ارتودنسی محدود به سن خاصی نیست و از کودکی زمانی که دندان ها شیری هستند و تا زمانی که دندانها وجود دارند یعنی زمان پیری هم میتوان ارتودنسی را انجام داد. فقط اینکه در هر سنی که ارتودنسی انجام میشود روش های درمانی و طول مدت درمان فرق میکند.

معمولا مشکلات ارتودنسی از زمان 7 سالگی وقتی که دندان های دائمی در حال رشد هستند نشان داده میشوند ولی بهتر است تا سن 12 تا 15 سالگی صبر کنید تا تغییرات فک و دندان ها کامل شود بعد اقدام به ارتودنسی کنید.

به هر حال بهترین سن حدود 12 سالگی است ولی باید صبر کرد تا دندان ها کامل شوند.ولی امروزه ارتودنسی در بزرگسالان هم شایع شده است.

نحوه ی اعمال ارتودنسی بر دهان چگونه است؟

دستگاه ارتودنسی با استفاده از سیم و براکت بر روی دندان ها نیرو وارد میکند که باعث جا به جایی آنها میشود .با انجام این کار و هربار که این سیم ها باز یا بسته میشوند دردی در فک و دندان ها حس میشود که معمولا بعد از گذشت چند روز از بین میرود.

از نکات مهمی که یک دندانپزشک خوب در اصفهان در حین ارتودنسی انجام میدهد جرم گیری و ترمیم پوسیدگی دندان ها و رعایت بهداشت در زمان درمان است.تا زمانی که ارتودنسی تمام شد و دستگاه ها از روی دندان برداشته شد ، دندان ها به بهترین و سالم ترین شکل ممکن قرار گیرند.

آیا استفاده از پستانک و شیشه شیر تاثیری بر نیاز به ارتودنسی دارد؟

به گفته ی متخصصان و دندانپزشک کودکان در اصفهان پستانک و شیشه شیر مضر نیستند ولی به شرط آنکه در زمان مناسب استفاده شوند. پستانک و شیشه شیر برای نوزادان مناسب است و ضرری ندارد ولی برای کودکان بالای دو سال توصیه نمیشود به خصوص آنکه حاوی مواد شیرین هم باشد.

اگر از پستانک وشیشه شیر به طور نا مناسب استفاده شود ممکن است باعث شود کودک در آینده نیاز به ارتودنسی پیدا کند.

ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

سه روش برای ارتودنسی نامرئی وجود دارد. در روش اول براکت های ارتودنسی در پشت دندان ها قرار میگیرد ولی یک سری مشکلات در زمان غذا خوردن و هنگام صحبت کردن به وجود می آورد.این روش از نظر دندانپزشکان زیاد مناسب نیست.

روش دوم از پلاک های شفاف استفاده میشود البته  در مواردی که مشکلات دهان و دندان محدود باشد و دندانپزشک صلاح بداند از این روش استفاده میشود.در این روش مراجعه باید هر دو هفته یکبار باشد و اینکه در هرجلسه پلاک جدید ساخته شود.

در روش سوم از براکت های شفاف که معمولا از جنس سرامیک هستند استفاده میشود.این براکت ها اصلا دیده نمیشوند و برای گفتار و زبان هم مشکلی به وجود نمی آورند. البته باید  گفت که هزینه بیشتری نسبت به بقیه روش ها دارد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *