لمینت دندان چیست؟

 

لمینت کردن دندان ،لایه ای است برای همرنگ کردن دندانها و یا برای اصلاح طرح دندان ها یا اصلاح رنگ دندان.که لمینت به دو روش انجام میشود.روش اول لمینت سرامیکی و دوم لمینت کامپوزیت.برای اینکه بدانید داندان شما مناسب لمینت هست یا نه و اینکه کدام روش مناسب تر است این مقاله را مطالعه نمایید.

انواع لمینت:

1.لمینت سرامیکی: به این لمینت روش غیر مستقیم میگویند.جنس این لمینت همانطور که از اسمش پیداست ،از سرامیک یا همان چینی میباشد.این روش ثبات رنگ بیشتر و همچنین مقاومت بیشتری نسبت به روش دوم دارند البته قیمت آن هم بیشتر است .

2.لمینت کامپوزیتی: به این نوع لمینت روش مستقیم میگویند.در این روش تراش کمتری به دندان داده میشود و گاهی اصلا تراش داده نمیشود. و همچنین تنوع رنگ زیادی دارد پس میتواند کاملا همرنگ دندانهای دیگر باشد.و اینکه قیمت آن هم پایین تر است.

لمینت برای چه کسانی مناسب است؟

1.کسانی که دندانهای بد رنگ دارند که میتواند ناشی از سیگار کشیدن و یا قهوه و … باشد.

2.کسانی که میخواهند لبخندی زیباتر داشته باشند.

3.کسانی که دنداهایی نامرتب دارند و دارای برامدگی یا فرو رفتگی است.

4.افاردی که دندانهای آنها شکسته و یا اثرات ترک خوردگی دارند.

5.همچنین برای اصلاح جزئی ترتیب دندانهای جلو.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

1.کسانی که پوسیدگی زیادی روی دندانهایشان دارند این افراد بعد از لمینت دچار عفونت لثه و پوسیدگی بیشتر دندان هایشان میشوند.

2.کسانی که سایش مینای دندان زیادی دارند که این افراد بیشتر مناسب روکش دندان هستند.

3.کسانی که عادت دندان قروچه دارند که این کار باعث شکستن لمینت میشود.البته درکلینیک دندانپزشکی اصفهان راه حلی برای این کار وجود دارد که این افراد هم بتوانند لمینت کنند.

عوارض ومعایب کامپوزیت دندان:

معایب:احتمال تغییر رنگ بیشتر و همچنین شفافیت کمتر نسبت به لمینت سرامیکی.

عوارض: احتمال التهاب لثه وتجمع پلاک دندانی در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان .

محاسن : تراش دندان کمتر است نسبت به سرامیک و حتی گاهی اصلا نیازی به تراش دندان نیست.

مراقبت های بعد از لمینت دندان چیست؟

پس از انجام لمینت باید بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان اهمیت دهید. و همچنین استفاده بیش از حد از فلوراید میتواند به لمینت آسیب برساند پس بهتر است قبل استفاده از هر نوع دهان شویه با دندانپزشک خود مشورت کنید.

حساسیت دندان لمینت شده بعد از درمان:

لمینت دندان هم مانند هر کار دندانپزشکی دیگر حساسیت هایی نسبت به مواد غذایی گرم یا سرد ایجاد میکند که بعد از گذشت مدتی حساسیت از بین میرود.

شکستگی دندان لمینت شده:

اگر برای لمینت دندان اصول اولیه رعایت شود طول عمر لمینت بالا میرود ولی اینکه هیچوقت آسیب نبیند ممکن نیست.که البته برای شکستگی هر دو نوع لمینت امکان ترمیم وجود دارد.

قیمت لمینت دندان اصفهان:

اولین سوال برای کسانی که تصمیم به لمینت میگیرند پیش می آید این است که هزینه لمینت دندان چقدر میشود؟ برای پاسخ به این سوال باید شرایط و نوع دندان و مواذ مصرفی را در نظر گرفت که البته به طور کلی میتوان گفت.تعرفه لمینت در دندانپزشکی اصفهان برای کامپوزیت از 200 هزار تومان تا 800 هزار تومان بوده و قیمت برای لمینت سرامیکی از 600 هزار تومان تا 1500000 هزار تومان برای هر دندان میباشد.به این صورت میتوان گفت هزینه کامپوزیت مناسب تر از لمینت سرامیکی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *