دندانپزشکی اصفهان

10پیش‌شرط لازم برای رفتن به دندان‌پزشکی

وقتی پای صحبت دوست و آشنا درباره تجربه مراجعه به دندان‌پزشکی می‌نشینید، بعضی‌ها از خاطرات تلخ و عذاب آور خود هنگام نشستن زیر دست دندان‌پزشک می‌گویند. اما برخی تجربه خوشایندی از درمان‌های خود دارند و حتی با خوشحالی از میلشان برای مراجعه مجدد به دندان‌پزشکی می‌گویند! کیفیت این تجربه به عوامل مختلفی بستگی دارد. از شخصیت درونی خود فرد و خلق و خوی دندان‌پزشک گرفته تا زمان و مکان مراجعه به دندان‌پزشکی. بدون شک تجربه درمان دندان‌پزشکی برای کسی که بهداشت دهان خود را رعایت می‌کند، پیش از جدی شدن مشکل دندان‌ها پی‌گیر درمانشان می‌شود و یک دندان‌پزشک آشنا و خانوادگی دارد با کسی که تنها به زور درد به اولین و دردسترس‌ترین مرکز دندان‌پزشکی مراجعه می‌کند، متفاوت خواهد بود. این موضوع نه تنها برای بزرگسالان رخ نمیدهد بلکه این خاطرات ناخوشایند برای کودکان هم به وجود می آید دندانپزشک کودکان در اصفهان  می توانند با بر خورد موثر خود خاطره ایی خوب را برای کودکان به وجود آورند .
جان کلام اینکه رفتن به یک مرکز دندان‌پزشکی برای خود پیش‌شرط‌هایی دارد که رعایت دقیق آن‌ها می‌تواند تجربه خوشایندی از دریافت خدمات دندان‌پزشکی برای شما رقم بزند:

۱- دندان‌پزشکتان را انتخاب کنید
بدون شک کیفیت ارایه خدمات دندان‌پزشکی در مراکز دندان‌پزشکی مختلف با هم یکسان نیست. حتی در یک مرکز درمانی واحد نیز ممکن است دندان‌پزشکانی با مهارت، اخلاق و کیفیت کار متفاوت انتظار شما را بکشند. شاید منطقی این باشد که پیش از انکه مجبور شوید دم‌دست‌ترین مرکز دندان‌پزشکی یا دندان‌پزشک را برای درمانتان انتخاب کنید، دست به انتخاب دندان‌پزشک خود بزنید. اگر شما در شهر اصفهان زندگی می کنید می توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی اصفهان  از دندانپزشکان خوبی که مشغول به فعالیت هستند با خبر شوید ، انجام این نکته مخصوصا به افرادی که دچار ترس و فوبیا از دندان‌پزشکی هستند توصیه می‌شود؛ چراکه مراجعه به یک محیط و چهره اشنا می‌تواند در کنترل اضطراب آن‌ها نقش عمده‌ای بازی کند. در این راه می‌توانید از تجربه خانواده و دوستان یا تبلیغات نشریات محلی یا سایت‌های اینترنتی کمک بگیرید. همچنین می‌توانید به شکل اتفاقی برای معاینه به چند دندان‌پزشک مراجعه کنید و بهترینشان را برگزینید.

۲- آرامش داشته باشید
توصیه می‌شود پیش از مراجعه به دندان‌پزشکی ساعت‌های آرامی داشته باشید و حتی در صورت امکان کمی بخوابید. خستگی و استرس می‌تواند روی روند درمان شما اثر بگذارد. آستانه تحمل شما به درد را کاهش دهد یا روند بی‌حس شدن دندان‌ها را با مشکل مواجه کند. شنیدن موسیقی و فکر کردن به تجربیات خوش‌آیند می‌تواند در کنترل استرس شما موثر باشد. اگر در محیط دندان‌پزشکی چنین تدارکی برای شما پیش‌بینی نشده، خودتان یک دستگاه پخش موسیقی و هدفن همراه داشته باشید و پیش از درمان و حین آن به موسیقی گوش دهید.

۳- مسواک بزنید
دندان‌پزشکان جمله معروفی دارند: دهان شما نشانه شخصیت شماست! در توضیح این مثل می‌توان اینگونه گفت که شرایط دهان و دندان‌های شما و میزان توجه به بهداشت دهان شمایی کلی از شخصیت فردی و اجتماعی شما را نشان می‌دهد. متاسفانه برخی افراد نه تنها توجهی به بهداشت دهان خود ندارند، که کوچک‌ترین اهمیتی به دندان‌پزشکی که بناست دهان آن‌ها را معاینه و بیماریشان را درمان کند، نمیهند. به همین دلیل است که تا آخرین لحظه پیش از ملاقات با دندان‌پزشک غذاهای بودار مصرف می‌کنند یا سیگار می‌کشند و با دهان بد بو و انباشته از ذرات غذایی زیر دست دندان‌پزشک می‌نشینند. شاید اگر یک بار خودتان را جای دندان‌پزشکی بگذارید که هنگام معاینه دهان شما بناست با چنین وضعیتی روبرو شود، دیگر هیچ‌گاه مسواک پیش از دندان‌پزشکی را فراموش نخواهید کرد.

۴- دفترچه بیمه را همراه ببرید
با اینکه معمولا خدمات دندان‌پزشکی زیر پوشش اکثر بیمه‌های درمانی نیست و جز در موارد خاص شما مجبورید هزینه درمانتان را به شکل آزاد بپردازید، اما همراه داشتن دفترچه بیمه در مقالات با دندان‌پزشک لازم است. چراکه‌گاه لازم است برای تشخیص بهتر دندان‌پزشک برای شما عکس تشخیصی یا آزمایش بنویسد یا اینکه لازم بداند برای تکمیل درمان‌های دندان‌پزشکی داروهای خاصی را مصرف کنید. پس برای پرهیز از دوباره کاری و مراجعه مجدد به دندان‌پزشک از همراه داشتن دفترچه بیمه غفلت نکنید!

۵- دارو‌ها و سابقه پزشکیتان را همراه داشته باشید
دندان‌پزشک هنگام تصمیم گیری برای درمان شما باید از سابقه پزشکی شما آگاه باشد. باید بداند شما چه بیماری‌ای دارید و چه داروهایی مصرف می‌کنید. چراکه انجام درمان‌های دندان‌پزشکی برای برخی بیماران محدودیت‌هایی دارد و باید تدابیر خاصی پیش از آغاز درمان دندان‌پزشکی برای آن‌ها پیش‌بینی شود یا اینکه داروهای دندان پزشکی ممکن است با داروهایی که شما برای بیماری دیگران مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد. بیماری‌های واگیر دار (نظیر هپاتیت)، دیابت (بیماری قند)، فشار خون و بیماری‌های قلبی و البته احتمال بارداری خانم‌ها از معروف‌ترین بیماری‌ها و مشکلاتی هستند که دندان‌پزشکان باید شرایط درمان را برای مبتلایان به آن‌ها تغییر دهند یا داروهای خاصی را پیش از درمان برای ایشان تجویز کنند.

۶- در صورت تشخیص پزشک، دارو مصرف کنید
برخی افراد به دلیل مشکلات و بیماری‌هایی که به آن‌ها مبتلا هستند، باید یک ساعت پیش از مراجعه به دندان‌پزشک آنتی‌بیوتیک مصرف کنند. چون احتمال انتقال عفونت و باکتری در خون وجود دارد، و برخی از درمان‌های دندان‌پزشکی مانند کشیدن دندان و جراحی با خون‌ریزی همراه‌اند. تشخیص این مورد بر عهده دندان‌پزشک و پزشک معالج بیماری شماست. افراد مبتلا به مشکلات قلبی و کلیوی از جمله بیمارانی هستند که بنا به شراط بیماری احتمالا باید پیش از درمان‌های دندان‌پزشکی آنتی‌بیوتیک مصرف کنند.

۷- عکس‌های قبلی و پرونده دندانپزشکی خود را همراه ببرید
اگر برای درمان دندا‌‌نهایتان به دندان‌پزشک جدیدی مراجعه می‌کنید که سابقه‌ای از درمان‌های گذشته شما ندارد، بهتر است رونوشتی از پرونده دندان‌پزشکی خود تهیه کرده و به او ارایه دهید. همچنین اگر عکس‌های تشخیصی قدیمی شما در دسترستان هستند آن‌ها را هنگام مراجعه به دندان‌پزشکی همراه ببرید. در بسیاری از موارد بررسی عکس‌های قدیمی شما را از تهیه عکس‌های تشخیصی جدید بی‌نیاز می‌کند و یا مقایسه این عکس‌ها با عکس تشخیصی جدید می‌تواند به دندان‌پزشک در بررسی سیر پیشرفت یک بیماری و انتخاب طرح درمان صحیح کمک کند.

۸- تشنه و گرسنه نباشید
اگر برای درمان دندان‌هاتان وقت ملاقات دارید، با شکم خالی به دندان‌پزشکی نروید. تشنگی و گرسنگی می‌تواند استانه تحمل درد شما را کاهش دهد و بر اضطرابتان بیافزاید. اگر قند خون شما پایین باشد ممکن است در میانه درمان دچار افت قند خون شوید و از حال بروید یا حالتان دگرگون شود. از دیگر سو ممکن است دندان‌پزشک به شما توصیه کند پس از درمان‌هایی نظیر جراحی لثه یا کشیدن دندان، تا چند ساعت از خوردن و اشامیدن پرهیز کنید. حساب تمامی این احتمالات را داشته باشید و پیش از ملاقات با دندان‌پزشک سیر باشید. با این وجود یادآوری دوباره این نکته بد نیست که از مسواک هم فراموش نکنید.

۹- پیش از رسیدن وقت درمان در مطب حاضر شوید
حضور به موقع در محل درمان علاوه بر اینکه نمودار شخصیت شما و احترامتان به دندان‌پزشک است، می‌تواند از بروز استرس‌های بی‌مورد نظیر تلاش برای یافتن جای پارک اتومبیل و دویدن روی راه پله‌ها یا بحث با منشی به خاطر تاخیر و انتظار تا خالی شدن دست دندان‌پزشک پیش گیری کند. هر کدام از این پیش‌آمد‌ها می‌تواند ارامش شما را هنگام نشستن زیر دست دندان‌پزشک خدشه‌دار کند و تجربه درمان دندان‌پزشکی را بی‌دلیل، سخت‌تر از چیزی کند که باید باشد.

اغلب این نکته در دندانپزشکی اصفهان به خوبی رعایت می شود ونوبت دهی ها به صورت منظم انجام می گیرد .

۱۰- در صورت لزوم همراه داشته باشید
اگر برای دریافت خدمات دندان‌پزشکی اضطراب دارید، یا بناست درمان مشکل و پیچیده‌ای نظیر جراحی لثه یا ایمپلنت برای شما انجام شود، بد نیست از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید در ملاقات با دندان‌پزشک شما را همراهی کند. داشتن یک همراه می‌تواند اضطراب شما را کم کند و به آرامش خاطرتان بیافزاید. در صورت دگرگون شدن حالتان به یاری شما بشتابد و یا اینکه پس از اتمام کار دندان‌پزشکی در راه منزل یا داروخانه شما را همراهی کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *